Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

Zimná legislatíva

Zima 2016/2017

Európske predpisy pre zimnú výbavu nákladných automobilov a autobusov


Krajina Predpisy pre pneumatikyPredpisy pre snehové reťazeĎalšie informácie

 

Albánia

 

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky pre nákladné autá a autobusy.

 

Snehové reťaze pre hnacie nápravy musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.

 

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Rakúsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla. Riziko zákazu jazdy a vysoké pokuty, ak nedodržujete predpisy (35 až 5000 €). Nákladné automobily > 3,5 t musia mať M+S pneumatiky aspoň na jednej hnacej náprave s min. hĺbkou dezénu 6 mm (bias) a 5 mm (radiálne). Zimné pneumatiky sú povinné na autobusoch (kategórie M2, M3) od 1. novembra do 15. marca.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle aspoň pre dve záberové pneumatiky od 1. novembra do 15. apríla. Platí výnimky pre autobusy verejnej hromadnej prepravy. Použitie na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t.

Belgicko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Symetrická montáž povinná pre M+S a zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a/lebo ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bosna-Hercegovina

Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla v prípade vozidiel s viac ako 8 sedadlami a pre vozidlá > 3,5 t vo 2 možnostiach.

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom na hnanej náprave s min. hĺbkou dezénu 4 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom s min. hĺbkou dezénu 4 mm, v prípade zimných podmienok (napr. Snehová fujavica, mrznúci dážď) musia byť namontované snehové reťaze na hnanej náprave.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 15. novembra do 15. apríla.

Vo vozidle musia byť lopata na sneh a vrece piesku o váhe od 25 do 50 kg. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bielorusko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú povolené.

Bulharsko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 1. novembra do 31. marca. Použitie je povinné na horských priesmykoch pri označení dopravnými značkami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Bez adekvátneho zimného vybavenia môže byť odmietnutý vstup do krajiny.

Chorvátsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla. M + S pneumatiky sú povinné na hnacej náprave vozidiel > 3,5 t.

Snehové reťaze požadované pre hnaciu nápravu v určitých podmienkach. Snehové reťaze povinné v regióne Lika/Gorski Kotar.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. V komerčne používaných vozidlách musí byť k dispozícii lopata na sneh.

Česko

Zimné pneumatiky povinné od 1. novembra do 31. marca v závislosti na aktuálnych zimných podmienkach (sneh, ľad, námraza), alebo v prípade značky „zimná výbava“. M+S pneumatiky sú povinné na hnacie nápravy vozidiel o celkovej hmotnosti > 3,5 t s hĺbkou dezénu min. 6 mm.

Snehové reťaze sú povinné, ak je uvedené dopravným značením, na aspoň 2 hnacích kolesách vozidla s 3 a viac nápravami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

DánskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimnéSnehové reťaze sú povolené od 1. novembra do 15. apríla.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 15. apríla. Pneumatiky s hrotmi by mali byť montované na všetkých kolesách.
EstónskoZimné pneumatiky sú povinné (radiálne pneumatiky s min. hĺbkou dezénu 3 mm) od 1. decembra do 1. marca (tiež od októbra do apríla v závislosti na počasí).Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t.
FínskoVozidlá o celkovej hmotnosti > 3.5 t s min. hĺbkou 1.6 mm dezénu.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi povolené od 1. novembra do prvého pondelka po Veľkej noci. V závislosti na poveternostných podmienkach môže byť táto doba predĺžená. Max. rýchlosť 80 km/h pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5t. Povolené sú: priemerný hrot max.1,5 mm a max. 50 hrotov na meter obvodu u pneumatík vyrobených po 1. júli 2013.
FrancúzskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Výnimky sú vyznačené dopravnými značkami.Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením.Vozidlá o celkovej hmotnosti < 3,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od prvej soboty pred 11.  novembrom do poslednej nedele v marci, max. rýchlosť 90 km/h. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre automobily o celkovej hmotnosti > 3,5 t.
NemeckoPožiadavky na zimné vybavenie podľa situácie: vozidlá < 3,5 t musia byť vybavené zimnými/M+S pneumatikami na všetkých kolesách. Vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t musia byť vybavené zimnými/M+S pneumatikami na hnacích nápravách. Časové obdobie nie je stanovené.Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením. Pneumatiky s hrotmi zakázané. Výnimka: trasa cez „Kleines Deutsches Eck“.Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € v prípade prerušenia prevádzky kvôli nevhodných pneumatikám, 100 € za spôsobenie nebezpečnej situácie kvôli nevhodným pneumatikám, 120 € za spôsobenie nehody kvôli nevhodným pneumatikám. Plus 1 bod každá pokuta (Flensburg Point System).
Veľká BritániaŽiadne všeobecné predpisy pre zimnéSnehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi povolené, ak nedôjde k poškodeniu povrchu vozovky. Inak náhrada škody možná.
MaďarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Použitie snehových reťazí môže byť povinné z dôvodu zvláštnych klimatických podmienok (max. rýchlosť 50 km/h). V zimných podmienkach môže byť zakázaný vjazd pre zahraničné vozidlá, ak nemajú snehové reťaze na palube.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
ÍrskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, max. rýchlosť 96/112 km/h (štátne cesty/diaľnice).
TalianskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Protišmykové zariadenie (napr. snehové reťaze) musia byť vo vozidle.Zimná smernice RU/1580 platí len pre nasledujúce kategórie vozidiel: M1, N1 a O1.
KosovoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze pre hnacie nápravy musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladní autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
LotyšskoZimné pneumatiky (M+S) povinné pre vozidlá o celkovej hmotnosti < 3,5 t od 1. decembra do 1. marca. Min. hĺbka dezénu 3 mm.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, od 1. októbra do 30. apríla pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3.5 t.
LichtenštajnskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Avšak vystupujú otázky zodpovednosti za spôsobené škody, ak sú používané nevhodné pneumatiky. Vybavenie vozidla musí zodpovedať poveternostným podmienkam.Snehové reťaze povolené. Nie sú nutné v dolinách. V horách dopravné značky signalizujú, či sú snehové reťaze povinné.Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 7,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od 1. novembra do 30. apríla, max. rýchlosť 80 km/h. Všetky kolesá by mali byť vybavené pneumatikami s hrotmi. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou.
LitvaZimné pneumatiky povinné pre vozidlá o celkovej hmotnosti < 3,5 kg od 1. novembra do 1. apríla.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 1. apríla.
LuxemburskoVšetky hnacie nápravy na nákladných autách a autobusoch musia byť vybavené zimnými pneumatikami (stačí M+S) v zimných podmienkach (sneh, ľad, poľadovica).Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
MakedóniaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Musia byť prepravované vo vozidle od 15. októbra do 15. marca, ak má vozidlo namontované len letné pneumatiky.Autobusy a ťažké nákladné autá musia mať na palube lopaty na sneh. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Černá Hora

Pneumatiky označené symbolom M + S alebo zimné pneumatiky sú povinné od novembra do apríla na cestách, špecifikovaných ministerstvom polície.

Min. hľbka dezénu 4 mm.

Snehové reťaze pre pneumatiky na hnanej náprave musia byť vo vozidle. Použitie v súlade s dopravnými značkami a podmienkami.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné vozidlá musia mať lopatu na sneh.
HolandskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze nie sú povolené na verejných cestách.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Norsko

Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t povinná min. hľbka dezénu 5 mm, od 1. novembra a vrátane prvého pondelka po Veľkej noci (južné Nórsko) a od 16. októbra do 30. apríla vrátane (severné Nórsko).

Povinné sú zimné pneumatiky na všetkých nápravách od 15. novembra do 31. marca.

Zoznam so schválenými zimnými pneumatikami nájdete na www.stro.no.

Vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami v období, kedy je povolené používať pneumatiky s hrotmi. 

Nákladné auto s prívesom musí mať so sebou 7 reťazí.

Pneumatiky s hrotmi (priemerný presah 1,7 mm) povolené od 1. novembra do prvej nedele po Veľkej noci. 

V „Nordland, Troms a Finnmark“ od 16. októbra do 30. apríla.

Nákladné autá: Pneumatiky s hrotmi na tej istej náprave. Návesy: Ak hroty, tak na všetkých pneumatikách. V Trondheime a Osle je účtovaný poplatok za použitie pneumatík s hrotmi: denné lístky možno získať v automatoch pozdĺž hlavných ciest alebo telefonicky a prostredníctvom SMS (odoslanie z nórskeho, švédskeho alebo dánskeho telefónneho čísla). Mesačné a ročné lístky pre Trondheim môžu byť kúpené v Trondheim City Parking Office v Erling, Skakkes Gate 40, 7012 Trondheim. Denný lístok stojí okolo 3,90 €, mesačné lístky cca 52 € a ročný lístok okolo 155 € (náklady sa zdvojnásobujú pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t). Porušenie predpisu je pokutované 97 €.

PoľskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatikySnehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom. Na cestách, kde sú cez zimu povinné snehové reťaze, je zodpovedajúce dopravné značenie.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
PortugalskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatikySnehové reťaze dočasne povinné, ak je uvedené dopravným značením (stáva sa to len v najvyšších polohách).Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RumunskoV prípade zimných jazdných podmienok sú povinné M+S alebo zimné pneumatiky na hnacej náprave všetkých vozidiel o celkovej hmotnosti > 3,5 t a vozidlá prepravujúce osoby (s viac než 9 sedadlami).Vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami, ktoré je nutné nasadiť, kde to určujú príslušné dopravné značky.Lopata a piesok povinná pre vozidlá o celkovej hmotnosti > 3,5 t. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RuskoV mesiacoch: december, január, február musia byť osobné vozidlá, dodávky, nákladné vozidlá a autobusy vybavené na všetkých nápravách pneumatikami označenými M + S alebo so symbolom 3PMS. Minimálna hľbka dezénu 4 mm.Snehové reťaze sú odporúčané, nie povinné.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané v letných mesiacoch (jún, júl, august).
SrbskoPneumatiky označené symbolom M + S alebo zimné pneumatiky sú povinné od novembra do apríla. Min. hľbka dezénu 4 mm. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Snehové reťaze pre hnaciu nápravu musí byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
SlovenskoZimné/M+S pneumatiky sú povinné pre kamióny o celkovej hmotnosti > 3,5 t od 15 . novembra do 31. marca na aspoň jednej hnacej náprave (min. hĺbka dezénu 3 mm).Snehové reťaze musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Slovinsko

Od 15. novembra do 15. apríla pre vozidlá > 3,5 t existuje povinnosť vo 2 možnostiach:

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom aspoň na hnanej náprave s min. hĺbka dezénu 3 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom, v prípade zimných podmienok musí byť namontované snehové reťaze

Snehové reťaze musia byť vo vozidle o celkovej hmotnosti > 3,5 t, ak nemá namontované žiadne zimné pneumatiky.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
ŠpanielskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Zimné/M+S pneumatiky sú povinné, ak je uvedené dopravným značením alebo úradmi.Snehové reťaze povolené, ak je tak uvedené dopravným značením alebo úradmi. Snehové reťaze sú povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Použitie pneumatík s hrotmi až 2mm dlhými je povolené na zasnežených cestách.
ŠvédskoV zimných podmienkach je min. hĺbka dezénu 5 mm na všetkých pneumatikách okrem návesu. Zimné pneumatiky označené M+S sú povinné na hnacej náprave vozidiel o celkovej hmotnosti > 3,5 t od 1. decembra do 31. marca. Pre zoznam schválených zimných pneumatík na hnaciu nápravu prosím navštívte www.stro.se.Odporúčasné voziť snehové reťaze vo vozidle.

Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. októbra do 15. apríla. V závislosti na poveternostných podmienkach môže byť toto obdobie predĺžené. Maximálne 50 hrotov na meter obvodu pneumatiky vyrobené po 1. júli 2013. Prosím, informujte sa o výnimkách pre konkrétne cesty.

ŠvajčiarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky, len v zimných podmienkach (napr. Alpské cesty). Min. hľbka dezénu zimnej pneumatiky 1,6 mm. V prípade nehody sa štandardnými pneumatikami v zimných podmienkach vlastnú zodpovednosť.Ak orgány oznámia povinnosť snehových reťazí, sú povolené len snehové reťaze (platí i pre vozidlá s pohonom štyroch kolies). Použitie snehových reťazí podľa príslušných dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hroty jsou povoleny pro vozidla < 3,5 t od 1. listopadu do 30. dubna, nebo na zasněžených silnicích. Max. rychlost 80 km/h. Pneumatiky s hroty musí být označeny nálepkou 80 km/h.
Turecko

Od 1. decembra do 1. apríla je povinné pre úžitkové vozidlá používať zimné pneumatiky pre medzimestskú prevádzku. V mestách definujú miestne orgány obdobia pre každé mesto zvlášť.

Všetky typy nákladných áut, ťahačov a autobusov musia byť vybavené pneumatikami označenými M + S, M + S a 3PMSF alebo 3PMSF na hnanej náprave. Všetky typy dodávok, ľahké nákladné automobily, pick-upy a osobné autá používané na komerčné účely (napr. Taxi) musia byť vybavené pneumatikami s označením M + S, M + S a 3PMSF alebo 3PMSF na všetkých osiach speciálně pre zimné obdobie

alebo označenými ako 3PMSF na všetkých nápravách.

Ak sú používané protektory, dezén musí byť zimné dezén. Min. hľbka dezénu pneumatík pre komerčné vozidlá je 4 mm.

Odporúčanie voziť vo vozidle snehové reťaze a používať ich na cestách pokrytých snehom a ľadom.


Ťažné lano a klín musia byť vo vozidle. Pneumatiky s hrotmi môžu byť použité tiež ako zimné pneumatiky.
UkrajinaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.


V súčasnej dobe nám nie sú známe všeobecné pravidlá pre zimné pneumatiky/ predpisy pre snehové reťaze pre nákladné autá, v nasledujúcich štátoch: Cyprus, Grécko, Malta. Prosím zoznámte sa s dopravnými predpismi v jednotlivých štátoch pre špeciálne pravidlá na používanie snehových reťazí a pneumatík s hrotmi.

 

I napriek dôkladnému preskúmaniu nemôžeme zaručiť, že údaje sú správne a úplné.

Matador - značka skupiny Continental.

Súbory cookie používame na zaistenie čo najlepších skúseností používateľov s používaním našej stránky. Kliknite sem, ak potrebujete viac informácií alebo ak chcete zmeniť nastavenia súborov cookie.